Bitcoin
$ 66,996
Bitcoin
2,160,182

Adalet ve Etik Değerler: Federasyon Başkanının Tutumu Eleştiriliyor

Tarafından
içinde

Son dönemlerde yaşanan olay, Ankara’da polis operasyonu sonucu yakalanan uyuşturucu baronu ve çete lideri suçlamalarıyla tutuklanan bir kişinin, federasyon başkanıyla geçmişe dayalı tanışıklığı ve bu tanışıklığın yansıdığı resimlerin altına eklediği “saygıdeğer kardeşim,” “doğduğum semtin gururu” gibi ifadelerle spor camiasını meşgul eden bir mesele haline gelmiştir.

Spor sektörünü temsil eden bir sendika başkanı olarak, bu yazıda taraf olmadan objektif bir bakış açısı sunmaya çalışacağım. Amacım, ne federasyona muhalefet etmek ne de federasyon başkanını savunmak; sadece yaşananları sağduyulu bir şekilde değerlendirmektir.

Federasyon başkanının, tutuklanan kişinin çete lideri olduğunu veya suçlu bir karakter olduğunu bilmekte mi yoksa bilmemekte mi olduğu sorusuyla başlamamız gerekiyor. (Bu soruyu federasyon başkanına dün akşam sordum, ancak telefonumu açmadı ve geri dönüş yapmadı.) Başkan, sadece “Kick Boks eldiveni giydirmem dışında” herhangi bir ilişkisi olmadığını iddia ediyor. Ancak başkanın kendi paylaştığı resimlerde, tutuklanan kişiyle eldiven giydirip poz verdiği görülüyor. Bu noktada iyi niyet sorgulanmaya başlanıyor, çünkü hatalar artık açıkça ortada. Başkanın “bilmiyordum” mazereti artık geçerli değil, çünkü her bilinçli bir birey, çete liderini devletin bir kurumunda misafir edemeyeceğini anlar. (Yakalanan kişinin bazı bürokratlar ve siyasetçiler tarafından korunduğu iddiaları da haber olmuştur.)

Daha önce Kick Boks Federasyonunun başarılarını tebrik etmiş ve desteklemiş biri olarak adalet duygusuyla bu konuyu ele almanın gerekliliğine inanıyorum. Bu konu basit bir mesele değildir. Federasyon başkanının tutumunu kabul etmiyorum; yanlış ve hatalı bir davranıştır. Başkanın yapması gereken, iftira atıldığını ve karalandığını söylemek yerine, il temsilcilikleri ve kurumlardaki görevlilere açıklamalarını yayınlayarak olumlu yorumlar yapmalarını istemek de şık bir yaklaşım değildir. (Bazı il temsilcilerinin ses kaydıyla destek istediğini belirtmek istiyorum, bu da kanıtları arasındadır.) Başkanın yapması gereken, camiaya özür dilemek ve Kick Boksun başarısı için birlikte çalışmaya devam edeceğimizi belirtmektir.

Değerli dostlar, dün bana bazı resimler gönderildi ve bu resimler hala federasyon başkanının sosyal medya sayfasında duruyor. Yeni sayılabilecek bir resim, 7 Eylül’de çekilmiş ve başkan, resimdeki kişiyi Mardinli bir iş insanı olarak tanıtıyor. Ancak bu kişi, 2012 yılında İzmir’de kaçak motorin üretimi yapan 12 kişilik bir çete lideri olarak tutuklanmış ve 2006 yılında Toprak Mahsulleri Ofisi’ne (TMO) hayali un ihracatı yaparak devlete zarar vermiştir. Bu durumu eleştirmek için her sağlıklı düşünen kişinin bir nedeni olduğunu söylemek yanlış olmaz. Başkan, herkesle resim çektirebilir, ancak resmin altına olumlu ve tanıdık bir ilişkiyi ima eden ifadeler yazarsanız, bu argümanı geçersiz kılarsınız.

Ayrıca, Sayın Cumhurbaşkanı, çetelerle ve hukuka aykırı faaliyetlerle mücadele eden Jandarma Genel Komutanı ve diğer emniyet yetkilileri ile valilerin resimlerini paylaşacak kadar çete liderleriyle resim çektirmenin kabul edilemez olduğunu belirtmek gerekmektedir.

Değerli meslektaşlar, federasyon başkanlarının da dikkat etmesi gereken bir gerçektir. Biz antrenörler, çocukları sokaklardan, uyuşturucu ve benzeri kötü alışkanlıklardan korumak ve onları vatanlarına, bayraklarına ve millete faydalı bireyler olarak yetiştirmek için çalışan kişileriz. Başkanın bu tutumunu kabul etmiyoruz; bu yanlış ve hatalı bir davranıştır. Başkanın yapması gereken, camiaya özür dilemek ve Kick Boks’un başarısı için birlikte çalışmaya devam edeceğimizi açıklamaktır.

Tüm spor camiasına sağlık, başarı ve bol kazançlar dilerim.

Ayrıca, Kick Boks Federasyonu’nun Minikler, Yıldızlar ve Gençler Kick Boks Avrupa Şampiyonası için sporculardan talep ettiği 400 avro katılım, konaklama, yemek, ulaşım ve malzeme bedeli konusu da büyük bir tartışma yaratıyor. CHP Milletvekili Murat Emir, federasyonun yöneticilerinin, şampiyona süresince sporcuların kullanması gereken ekipmanları başkanın eşine ait bir firmadan tedarik ettiğini iddia ediyor. İşte bu iddiaların özgün bir şekilde özetlenmiş hali: CHP Milletvekili Murat Emir, Kick Boks Federasyonu’nun Avrupa Şampiyonası için sporculardan talep ettiği 400 avro bedeli, sporcuların konaklama ve yemek ihtiyaçlarının karşılandığı devlet yurdunda konakladıkları gerekçesiyle tartışmalı buluyor.

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.