Bitcoin
$ 66,181
Bitcoin
2,166,607
konut sigortası yaptırmış mutlu aile

Konut Sigortası Nedir? Nasıl Yaptırılır?

Konut sigortası, evinizi maddi koruma altına alan bir sigorta türüdür.

Konut sahibi olanlar ya da konut sahibi olmak isteyenler konut sigortası nedir? nasıl yaptırılır? bu konuda araştırmalar yaparlar. Dilerseniz biz de sizlere bu yazımızda detaylı şekilde bilgi vererek yardımcı olmaya çalışalım. Kapsamlı güvenlik sistemleri ve nasıl bir işlem olduğu konusunda sizlere gerekli bilgileri aktarmaya gayret gösterelim. İsteğe bağlı bir sigorta türü olan konut sigortası ile evinizi yangından, hırsızlıktan, doğal afetlere bağlı hasar ve yıkımdan, terör olaylarından ve meydana gelebilecek kazalardan koruyabilirsiniz.

Konut Sigortası Nedir?

Konut sigortası aslında evini güvence altına almak isteyenler için olası risklere karşı yaptırılması gereken önemli bir sigortadır. Bir ev sahibi bunu yaptırdığında kiracı da eşya teminatından faydalanarak kıymetli eşyalarını güvence altına alma şansına sahip olur. Genel anlamda sorulacak olursa rahatlıkla sigorta firmaları aracılığı ile yaptırılabilir diyebiliriz. Bu şekilde evleriniz güvence altına alınabilir.

Konut Sigortası Zorunlu Mu?

depremde yıkılmış ev

Konut sigortası genel anlamda söylendiğinde isteğe bağlı bir sigorta çeşididir. Bu açıdan zorunlu sigorta kapsamına girmemektedir. Yasal bir zorunluluk olmaması açısından yaptırılması da evinizin güvencesi açısından hayati bir önem taşıdığı çok nettir. Evinizin başına gelebilecek olası sıkıntılara karşılık güvence altına alınmasını ve kapsamı ile birlikte daha rahat hareket etmenizi sağlamaktadır.

Konut Sigortası Kapsamı

Konut sigortalarında elbette ki en çok dikkat edilen şeylerden bir tanesi de kapsamıdır. Burada şunu söylemekte fayda var. İsteğe bağlı olarak içerisinde yer alan eşyaların da güvence altına alındığı bir sistemdir. Bina teminatı ile birlikte aynı zamanda sabit tesisat da sigorta kapsamı içerisine girmektedir. Bu anlamda yangın teminatı olması ile birlikte aynı zamanda ek teminatlar bulunmaktadır. Asıl önemli olan burada sizin yaptığınız sigortada ne tür ek teminatları kullandığınızdır. Sigorta firması da buna göre size bir fiyat verecektir. Hırsızlık, yardım hizmetleri, cam kırılması, enflasyondan korunma, ferdi kaza gibi birçok risk durumunu sigorta içerisinde kapsam dahili haline getirilebilir.

Konut Sigortası Nereden Yapılır?

Konut sigortası yaptırmak isteyenler rahatlıkla banka şubelerinden ve sigorta firmalarından bunu yaptırabilirler. Özellikle bir konutu alırken kredi kullanıyorsanız banka zaten konut sigortası için size teklif sunacaktır. Bunların içerisinden de tercihinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Konut Sigortamı Nasıl Seçmeliyim?

Konut sigortası seçerken insanlar ağırlıklı olarak işin maddi kısmına eğilmektedir. Maddi olarak çok yüksek çıkması açısından bunlar söylenebilir. Ancak tabii ki burada konut sigortası için planlama dahilinde aslında teminatlara dikkat etmek gerekir.

Ana Teminatlar

Konut sigortalarının her birinde farklı teminat kalemleri bulunmaktadır. Normal şartlarda ana teminat, yangın kalemidir. Yangın haricinde hırsızlık ve benzeri şekilde sizler de bu teminatlardan yararlanabilirsiniz.

İsteğe Bağlı Teminatlar

Az önce bahsettiğimiz gibi isteğe bağlı teminatlar çok daha detaylı olarak karşımıza çıkmaktadır. Örneğin araç çarpması teminatlar arasında sayılabilir ya da enkaz kaldırma da yine güvence altına alınabilir. Sizlere genel anlamda başlıklar halinde sumak gerekirse;

  1. Cam kırılması teminat altına alınabilir.
  2. Hırsızlık durumları.
  3. Yardım hizmetlerinin tümü.
  4. Enflasyondan korunma fırsatları.
  5. Dahili su sistemleri.
  6. Araç çarpması durumları.
  7. Duman zararları.
  8. Enkaz kaldırma durumları.
  9. Alternatif ikamet değişikliği olması gibi birçok fırsat ek teminatlar içerisinde size sunulmaktadır.
hırsızlık

Asistan Hizmetleri

Asistan hizmetleri aslında sizlere sunulmuş olan konut sistemlerinde her sigorta firmasının farklı şekilde sunduğu sistemlerdir. O yüzden sigorta firması ile görüşmeniz bu anlamda daha doğru olacaktır.

Konut Sigortası Teminatları

Az önce bahsettiğimiz gibi genel anlamda kapsam ve teminatlar bu şekilde belirlenmektedir. Yangın teminatı başta olmak üzere rahatlıkla ona sigortalarından yararlanabilirsiniz.

Konut Sigortasında Bulunan Ana Teminatlar

Konut sigortasında bulunan ana teminat, aslında yangın teminatıdır. Yani olası şekilde konuştuğumuzda yangın çıkması durumunda bunun teminatı olarak alabilirsiniz. Yangın teminatı; yangın, yıldırım ve infilak nedeniyle evinizde ve eşyalarınızda oluşabilecek hasarları maddi güvence altına alır. Yangın teminatı, tüm sigorta şirketlerinin sunduğu konut sigortası ürünü için geçerlidir. Ayrıca ev sahibinin yaptırması durumunda isterse kiracı da evdeki eşyaları güvence altına alma şansına sahiptir.

Konut Sigortasında Bulunan Ek Teminatlar

Konut sigortasında birçok farklı ek teminat vardır. Az önce de bahsettiğimiz gibi isteğe bağlı olarak karşınıza çıkan teminatlar bulunmaktadır. Bunların içerisinden kendinize uygun olanları seçebilir ve sigorta firması ile ya da banka şubesi ile görüşerek bunları da yine sigortanın içerisine dahil edebilirsiniz.

Bir Cevap bırakın

Döviz Fiyatları

Satış
Alış
USD
ABD Doları
32.5164
32.4579
EUR
Euro
34.7944
34.7319
GBP
İngiliz Sterlini
41.4221
41.2073
KWD
Kuveyt Dinarı
106.6296
105.2523
JPY
Japon Yeni
20.7115
20.5752
CNY
Çin Yuanı
4.5066
4.4484
PKR
Pakistan Rupisi
0.1174
0.1159

Altın Fiyatları

Altın/Döviz/Coin Çevirici

Haber Bülteni Aboneliği

Güncel haberler ve size özel teklifler için bültene abone olun.

Yeni Yazılar

Yükseltilmiş Zemin Döşeme Çeşitleri
15 Haziran 2024Tarafından
Ampute Milli Futbol Takımı’nın Finaldeki Rakibi Belli Oldu
7 Haziran 2024Tarafından
Jose Mourinho, Fenerbahçe’ye Transfer Olacak İddiaları Gündemi Sallıyor
5 Haziran 2024Tarafından

Bloomberg Tv


CryptoCurrencyUSDChange 1hChange 24hChange 7d
Bitcoin66,181 0.13 % 1.11 % 4.65 %
Ethereum3,557.4 0.18 % 4.79 % 3.51 %
Tether0.9994 0.04 % 0.09 % 0.02 %
? --- 0.00 % 0.00 %
? --- 0.00 % 0.00 %
? --- 0.00 % 0.00 %
? --- 0.00 % 0.00 %
? --- 0.00 % 0.00 %
? --- 0.00 % 0.00 %
? --- 0.00 % 0.00 %

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.