Bitcoin
$ 64,181
Bitcoin
2,121,074

Milyonların Gözü Kulağı Asgari Ücrette !

Ülkemizde bir teamül haline gelmiş olan asgari ücrete yılda iki defa zam uygulaması bu sene de yapılacak. Hem yüksek enflasyon karşısında alım gücünün erimesi hem de seçim vaadi olarak sunulan Temmuz ayında asgari ücrete ara zam gündemi meşgul etmekte.

Geçtiğimiz günlerde Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısı gerekleştirmişti. Bugün ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı başkanlığında ikinci toplantılarını gerçekleştirdiler. Türkiye’de milyonlarca insanın hayatını etkileyecek olan o rakam henüz netleştirilebilmiş değil.

TÜRK-İŞ TEMSİLCİSİNDEN AÇIKLAMA

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda , Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından; Saadettin Akyıl, İşveren temsilcisi olarak Türk-iş ve Tisk heyetleri yer aldılar. Toplantı sonrasında Türk-iş temsilcisi tarafından yapılan açıklamada henüz rakamın netleştirilemediği ve 500 dolar olması fikrinin tartışıldığı ifade edildi. Türk-iş temsilcisi sözlerine, toplantıda Türk lirası üzerinden münakaşa söz konusu olduğunu dolar üzerinden bir tespit çalışması olmadığını ifade etti.

Türk-iş temsilcisi Ramazan Ağar’a göre asgari ücretin kurban bayramı öncesine netleştirilmesi bekleniyor. Kafalarında herhangi bir rakamın olduğunu lakin açıklamak için henüz erken olduğunu ifade ettiler.

Enflasyon karşısında alım gücü düşen vatandaşı korumak niyetiyle hareket ettiklerini belirten Ağar, gerekirse üçüncü toplantının da yapılabileceğini ifade etti.

Çalışma Bakanı  TİSK ve TÜRK-İŞ Toplantısı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın bugün Tisk ve Türk-iş yönetimleri ile toplantı yapması bekleniyor. Şuan milyonların gözü kulağı 1 Temmuz itibariyle yapılacak olan asgari ücret ara zammında.

 

Henüz rakam net değil, kurban bayramı öncesine kadar netleştirilmesi      bekleniyor.

 

 

Bir Cevap bırakın

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.