Bitcoin
$ 66,125
Bitcoin
2,164,770

Dolar ve Euro Alev Alev!

Dün itibariyle Dolar ve Euro tekrar yükselişe geçti ve rekor seviyeye ulaştı. Dolar 23 lirayo görürken Euro 24,86’ları gördü.Hafta başı itibariyle yüzde10’luk artış gösteren Dolar dünki yükseliş ile günlük yüzde 7 olarak artış gösterdi. Bu rekor yükseliş piyasaları allak bullak etmiş gözüküyor.

Seçim öncesinde ertelenmiş olan makas farkının kapanmasına bağlı olarak yaşanan bu yükseliş 30 liraları bulacak mı merak konusu. Birçok analist makas farkına dayalı yaşanan artışın ileleyeceğimiz günlerde tekrar artış göstereceğini ve sabit kalacağını öngörüyorlar.

Geçtiğimiz günlerde Mehmet Şimşek Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanmıştı. Ataması ve ilk açıklamaları birçok kişi tarafından umut olan Bakan Şimşek şu sözleri  sarfetmişti: ””Türkiye’nin rasyonel bir zemine dönme dışında bir seçeneği kalmamıştır. Kurala dayalı bir Türkiye ekonomisi özlenen refaha ulaşmamızda önemli olacaktır. Makro finansal istikrarı önceliklendireceğiz”

Bu zamana kadar geleneksel para politikalarını tercih etmeyen Erdopan’ın Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve ekibine müdahale etmeyerek radikal bir değişime izin verip vermeyeceği ise hem yatırımcılar hem de vatandaş tarafından merak konusu.

Kamu Bankaları TL’yi Savunmaya Geçti

Dün yaşanan döviz kurlarındaki dalgalanmalar sebebiyle kamu banlaları Değerini kaybeden Türk Lirasını korumak için tekrar harekete geçti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek göreve geldikten sonra Kamu bankalarının TL’yi savunma hareketine ara verilmişti, bu durum birçok yatırımcı tarafından normalleşme olarak algılanmıştı. Dünki dalgalanma sonrası tekrar bir savunmaya geçildi. Dün 23’leri gören kur bugün 23, 37’lerde sabitlenmiş gözüküyor.

Yabancı analistlere göre de yıl sonuna kadar dolar 27 TL’leri görecek. Yabancı analistler Erdoğan’ın radikal bir dönüş yapacağı konusunda ikna olmamış gözüküyorlar. Erdoğan’ın ekonomiye yeniden müdahale edip etmeyeceği ise merak konusu.

İlgili Yazılar

Bir Cevap bırakın

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.