Bitcoin
$ 64,376
Bitcoin
2,097,804
konut kredisi anlaşması imzalayan kişi

Konut Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

Son günlerin en popüler konularından biri peşinatsız konut kredisi türleri.

Konut kredisi nedir? nasıl alınır? bu yazımızda sizlere detaylarıyla aktarmaya gayret göstereceğiz. Sorulan soruların başında hiç kuşku yok ki kredilerden nasıl yararlanılabilir? Peşinatsız konut kredileri ya da normalde kullanabileceğiniz konut kredileri ile ilgili genel olarak neler yapmanız gerekiyor? Nasıl bu kredileri kullanabilirsiniz? Bunlar hakkında bilgi vereceğiz.

Bankalardan kredi alırken, konut kredilerinde farklı olanlarla işlem yapılması sağlanır. Ev kredisi başvurusu yapacağınız zaman, % 75 oranında kredi çekme şansına sahip olursunuz. Kalan % 25 ise ev sahibine vermeniz gereken rakamdır. Örneğin 100 bin liralık bir daire ise bu durumda 75 bin lirasını kredi olarak çıkar. 25 bin lirası nakit olarak sizin ödemeniz gereken tutardır.

Konut Kredisi Türleri

Konut kredisi çekerken elbette ki ev için değil aynı zamanda arsa için ya da bir işyeri için de kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Dilerseniz bunlar hakkında bilgi verelim.

konut kredisi ile ev almış mutlu çift
ev almış mutlu çift

Arsa Kredisi

Konut kredisi nedir? nasıl alınır? bilgi verirken elbette ki arsa kredisi hakkında bilgi vermek önemli. Alınacak olan arsa bir belediye sınırları içerisinde olmalı ve imarlı olmalıdır. Gayrimenkul üzerine yani arsa üzerine bir ipotek tahsis edilecektir. Buradan çeşitli kredi oranları ile işlem gerçekleştirilebilir. 36 aya kadar işlemi gerçekleştiği şansına sahip olursunuz. Ekspertiz değeri üzerinden %45 ile %60 arasında bankaların vermiş olduğu tutarlar bulunmaktadır. Bunun üstünde artık kendiniz ödeme yaparak arsanın tapu işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

Ofis/İşyeri Kredisi

Konut kredileri içerisinde değerlendirilen bir tablodur. 120 aya kadar vade şansının bulunduğu bir kredi sistemi de size sunulmaktadır. % 75 ekspertiz bedelleri ve kredi kullanma şansına sahip olursunuz. Gayrimenkul üzerine banka tarafından bir ipotek tesis edilir. Bu arada bankaların bu konuda yani kredi alım konusunda istersek teminat isteme hakkı bulunmaktadır.

Konut Geliştirme Kredisi

Aslında buna bir anlamda tadilat tamirat kredisi de diyebiliriz. Bu evinizi geliştirmek için başvurabileceğiniz bir kredidir. Bir anlamda ihtiyaç kredisi olarak geçmektedir. Kredinin taksiti her bankanın lüzum gördüğü şekle göre değişmektedir. Buna göre kişiler kredi başvurusunda bulunabilirler. Konut kredisi nedir? nasıl alınır? hususunda aynı şekilde bankaya başvuruda bulunabilirsiniz.

Kentsel Dönüşüm Kredisi

Son zamanlarda çok konuşulan kentsel dönüşüm ile ilgili olarak kredi sunan bankalar ve şartları hakkında da biraz bilgi verelim. Örneğin Vakıfbank‘tan böyle bir de başvurabiliyorsunuz. Yararlanmak için konutlarını yeniden inşa etmek isteyen hak sahibi olmanız gerekmektedir. Riskli bir yapıda kiracı olarak en az 1 yıl oturmuş kişiler de yine aynı şekilde bu krediye başvurabilirler. Bu durumda riskli olan ve riskli yapı gibi özellikler bulunmaktadır. Size sunulan faiz destekli kredi tutarı 125 bin liraya kadardır. Toplam kredi tutarı en fazla 625 bin TL olabilmektedir. Bunları bilerek sizler de bu krediden yararlanabilirsiniz. Azami 10 yıl vadeyle bu krediyi kullanma şansına sahip olabiliyorsunuz.

Hangi Evler Konut Kredisine Uygundur?

Konut kredisi çekmek isteyenler için en önemli sorulardan bir tanesi aslında hangi evlerin de konut kredisine uygun olduğudur. Bu bir yandan da ekspertiz raporu ile ortaya çıkar. Bankanın kriterlerine göre ekspertiz işlemi gerçekleştirilir ve konut kredisi için de başvurulur. Burada tabi evin tapu bilgileri, kat irtifakı, iskan, kat mülkiyeti, deprem sigortası gibi belgelerin olunması gerekmektedir. Aslında bir anlamda banka eğer ipotek koyacağı evi bir anda satabileceğini inanıyorsa bu durumda evin yaşının ve benzeri durumların bir önemi kalmaz. Burada önemli olan bankanın değerinin yeterli olup olmayacağına kanaat getirmesidir. Buna göre krediye uygunluk ve uygun değil ortaya çıkacaktır.

Konut Kredisi Hesaplamasında Nelere Dikkat Edilmeli

Konut kredisi nedir? nasıl alınır bunlar hakkında biraz bilgi verdikten sonra konut kredisi hesaplaması sırasında dikkat edilmesi gereken konu hakkında da bilgi verelim. Konut kredisi hesaplanırken faiz oranları işleme girer. Aynı zamanda da elbette ki sigorta işlemleri göz önünde bulundurulur. Buna göre dosya masrafları ve benzeri işlemleri tamamlanarak size konut kredisinin sunulması sağlanır. Konut kredisinde % 75 ödeme yaptığı ancak ipotek buna göre konulmaz. Tabii ki mülkiyete işlem gerçekleştirilir. Çünkü faiz oranları da burada dikkate alınır. Buna göre işleminiz tamamlanmış olacaktır.

konut kredisi onayı
konut kredisi onayı

Konut Kredisi Dosya Masrafı

Konut kredisi nedir? nasıl alınır? sorusunu devamında elbette ki dosya masraflarına kadar her şey dikkat etmektedir. Dosya masrafları, genel anlamda değişse de 100 bin liraya kadar normalde bireysel krediler, 1500 lira civarında bir kredi tahsis ücreti karşınıza çıkar. Ancak dosya masraflarını da ekspertiz ücreti ile birlikte 800 lira ile 1.000 lira arasında değişen rakamlar da karşınıza çıkacaktır. Ayrıca sadece bu dosya masrafı olarak bakmamak lazım. Genel anlamda şunu söyleyebiliriz, kullanılan kredi tutarının binde 5’i kadar bir kredi tahsis ücreti karşınıza çıkar. Ancak taşınmaz rehin ücreti, ekspertiz ücreti az önce de bahsettiğimiz gibi deprem sigortası, konut sigortası gibi tüm masraflar da yazılacaktır. Buna göre işlemleriniz tamamlanır.

Bir Cevap bırakın

Döviz Fiyatları

Satış
Alış
USD
ABD Doları
32.5682
32.5096
EUR
Euro
34.6878
34.6254
GBP
İngiliz Sterlini
40.5888
40.3782
KWD
Kuveyt Dinarı
106.2220
104.8500
JPY
Japon Yeni
21.1321
20.9931
CNY
Çin Yuanı
4.5229
4.4645
PKR
Pakistan Rupisi
0.1177
0.1161

Altın Fiyatları

Altın/Döviz/Coin Çevirici

Haber Bülteni Aboneliği

Güncel haberler ve size özel teklifler için bültene abone olun.

Yeni Yazılar

Modern Tasarımın Vazgeçilmezi: Pileksi, Pirinç ve Cam Korkuluklar
1 Nisan 2024Tarafından
Su Tesisatçıları
24 Mart 2024Tarafından
Kayseri ucuz araç kiralama
23 Mart 2024Tarafından

Bloomberg Tv


CryptoCurrencyUSDChange 1hChange 24hChange 7d
? --- 0.00 % 0.00 %

You have not selected any currencies to display